Malování pokojů může být zdánlivě jednoduchá věc. Aby malování neskončilo nezdarem je dobré, si postup dopředu naplánovat a vše si připravit dopředu. Pár základních rad přináší odborník – Stanislav Kralovanský s firmy MALÍŘI NATĚRAČI CZ.
Základem je správný odstín
Rozhodnout se pro malování je rychlé, ale otázka je: „Jak vymalovat?“. Než začnete vybírat barvu na malování pokojů, zvažte hlavně: velikost pokoje a množství světla. Barvy ovlivňují naši náladu, světlo v místnosti a dokonce i pocitovou teplotu pokoje. Při výběru barvy je také důležité zvážit, k jakému účelu pokoj slouží.
Každá barva má svou psychologii a vlastnosti. Důležité je, abyste se v pokoji cítili dobře a obklopili se odstíny, které se vám líbí. Ale pozor, vaše oblíbená barva nemusí být vždy vhodná barva na malování pokojů.
Stará malba pryč
Škrábání staré barvy se může zdát jako práce navíc, ale ve většině případů se vyplatí. Když starou barvu oškrábete, nehrozí vám, že stará a původní barva na sebe budou špatně reagovat, nebo že se nová barva začne drolit a loupat. Před škrábáním celou stěnu dobře navlhčete a ke škrábání použijte malířskou špachtli. Usnadníte si tím práci.
Bez prachu, bez děr
Základem je každou zeď před malováním omést, aby se zbavily prachu a pavučin. Pokud se ve stěně vyskytují díry, zaplňte je pomocí stěrky a tmelu a nechte zaschnout. Stěnu poté vyrovnáte pomocí jemného smirkového papíru.
Mastné zdi? Žádný problém
Může se stát, že se na vaší zdi objeví plíseň. Důvodů je několik a 100% předejít se jí nedá. Není ale třeba věšet hlavu. Plíseň odstraníte důkladným postříkáním například Savem. Pokud by se však plísně vraceli, znamená to, že jsou usazené v hlubších vrstvách nátěru, a pak je třeba barvu oškrábat až na omítku. Zdi se také mohou časem „ohmatat“, obzvlášť pokud máte děti. Taková mastnota pak na zdi vytváří černé fleky. Ty odstraníte, když do rozprašovače namícháte roztok ocet-voda 1:1. Roztok našplíchejte na mastná místa po 3 – 4 minutách setřete vlhkým hadříkem. Ovšem opatrně, abyste nesetřeli i barvu.
Penetrujte podklad
Opět krok, který se vám může zdát před malováním zbytečný, ale později jej oceníte. Penetrace zpevní podklad a podpoří jeho savost. Pokud podklad nebude penetrovaný, hrozí, že se barva začne loupat.
Nemalujte bez plachty a pásky
Věřte, myslíme na vaše dobro a hodiny ušetřené práce. Před malováním pokoj ukliďte a veškerý nábytek zakryjte plachtou a novinami. Parapety, okenní rámy a další drobné prostory polepte páskou. Samozřejmě, drobným cákancům se nevyhnete, ale výrazně si usnadníte úklid. A přišel čas na to hlavní, tedy jak vymalovat. Na to si připravte, vaničku na barvu, plochý štětec, zárohák a velký váleček.
Od nejmenšího k největšímu
Začněte malovat od nejmenších ploch, jako jsou okolí zásuvek, rohy a prostory nad lištami. Na ty budete potřebovat zárohák a plochý štětec. Tahy štětcem vždy začněte dál od rámu nebo okraje zdi a postupujte směrem k němu. Zamezíte tak přetažení krycí pásky přebytečnou barvou. Skončila titěrná práce a začíná malířské rodeo. Velké plochy, na které je určený váleček a na kterých se malířsky vyřádíte. Do barvy vložte malířskou mřížku nebo barvu nalijte do malířské vaničky. Váleček po nabrání barvy dobře otřete. Barvu nanášejte do písmene V a véčka přetírejte. Barva se tak dobře rozprostře a nebude dělat kocoury.
Neradujte se předčasně
Malování pokojů vyžaduje pečivost a trpělivost. Pokud nanášíte více vrstev, je nutné jednotlivé vrstvy nechat důkladně proschnout. Na jednu vrstvu počítejte nejméně tři hodiny. Jakmile všechny vrstvy dokonale proschnou, sundejte pásku, kterou byly oblepeny rohy, plachty a noviny. A je hotovo. Stačí jen si užívat nově vymalovaného bydlení.
Potřebujete pomoc? Ozvěte se profesionálům. Rádi vám poradí i pomůžou.