Váleček
Vybrat ten správný váleček na malování může být alchymie. Obecně platí, že čím tenčí povlak bude váleček mít, tím hladší bude konečný povrch malby. Zároveň ale na jedno namočení nasákne méně barvy. Jak vybrat váleček na vaše zdi? Pamatujte dvě věci:
1) Čím víckrát budete muset barvu nabírat, tím víc budete muset napojovat.
2) Na větší plochy zvolte větší váleček s delším vlasem.
Na malování syntetickými barvami volte molitanový váleček. Nejkvalitnější válečky na malování jsou ty s polyamidovými vlákny. Molitanové válečky jsou naopak nejméně kvalitní, ty levné mnohdy bývají jen na jedno použití.
Štětka
Malování štětkou je náročné a málo zkušenému malíři mohou vznikat šmouhy. Proto je štětka vhodnější při penetraci stěn. Na podklady jako je tmel nebo sádrokarton je třeba nanést více penetrační hmoty, což by se válečkem dělalo obtížně. Lepší je použít štětku s přírodními štětinami, protože nasáknou více nátěrové hmoty. Malba bude více precizní. Naopak na zednické práce nebo vlhčení podkladu použijeme štětku s umělými vlákny.
Štětec
Při výběru štětce musíme vzít v potaz, na jakou práci ho použijeme. Oválné štětce jsou vhodné pro lakování rovných ploch. Při průhledném nátěru totiž nejsou vidět nepřesnosti. Pokud si nejsme jisti, jaký štětec je vhodný pro námi vybranou barvu, je dobré sáhnout po štětci s přírodními štětinami. Ten totiž můžeme použít na jakékoli barvy. Naopak štětec s umělými štětinami jsou většinou vhodné jen pro vodou ředitelné barvy. Na druhou stranu přírodní štětiny se rychleji opotřebovávají.
Dále při výběru štětce dbejte na délku štětin. Dlouhé štětiny umožňují stejnoměrný nátěr. Před nákupem štětiny promněte. Pokud vypadávají je pravděpodobné, že budou pouštět vlákna i během práce. Naopak pokud při promnutí bude síla štětin všude stejná, můžete si být jisti, že všechna vlákna jsou stejně dlouhá.
Barva
Správná barva je alfou a omegou úspěšného malování. Při výběru je nutné uvážit nejen odstín, ale i parametry místnosti, kterou se chystáte vymalovat. Akrylátové barvy jsou vysoce disperzní, tzn. málo propouští vodní páry. Pokud místnosti hrozí zemní vlhkost, na akrylátové barvy zapomeňte a volte silikonové. Také se můžete setkat s označením otěruvzdorné a omyvatelné barvy. Tedy jak vybrat barvu pro váš pokoj? Otěruvzdorné barvy mají vysoký podíl přírodní kaolínové složky. Tyto barvy mají minimum disperze a jsou vysoce prodyšné. Vhodné například do technických místností. Akrylátové (omyvatelné) barvy naopak umožňují smytí nečistot, aniž byste setřeli také barvu.
Kombinací těchto typů barev jsou barvy vinylové. Plechovky této barvy jsou sice o něco dražší, ale nanáší se v tenkých vrstvách a vyznačují se vysokou prodyšností i odolností vůči vodě.